Řízení času při psaní diplomové práce

Nezáleží na tom, zda píšete krátký referát do vysokoškolského semináře nebo diplomovou či rigorózní práci. Klíčové je správně rozdělit čas mezi přípravu a samotné psaní. Každá práce bude samozřejmě vyžadovat jiné rozložení času. Jedno však mají společné. Bez dostatečného časového předstihu kvalitní práci nenapíšete.

Naplánujte si čas dopředu 

Naplánování předem je již součástí procesu psaní. Je to totiž jako stavba základů. budete si moci přesně rozvrhnout čas, abyste měli přehled a věděli, kde přidat a kdy si můžete dovolit vzít například den volna.

Zpráva je škola psaní

Nejjednodušší způsob, jak si připravit časovou osu při psaní referátů. V principu zde navrhnete časovou osu během jediného dne. Obvykle se doba přípravy odhaduje v rámci jednoho týdne. Proto v průběhu studia na střední, ale zejména na vysoké škole dostávají studenti k napsání seminární práce v průběhu studia. Máte příležitost vyzkoušet si, jak dlouho vám bude trvat práce s dvěma nebo třemi zdroji, například. Pak budete vědět, jak dlouho vám bude trvat práce s&nbsptřiceti zdroji. Jak dlouho vám trvá napsat text v&nbsptéma, které znáte, a&nbspv&nbsptéma, které neznáte. Kolik času strávíte úpravami, finalizací apod.

Kolik času strávíte úpravami, finalizací apod

Takto vlastně zjistíte, jak jste v psaní zběhlí,a které položky vám zaberou nejvíce času a které nejméně. Až budete psát bakalářskou nebo magisterskou práci, budete schopni lépe odhadnout svůj čas a naplánovat si rozložení úsilí a času.

Ideální rok pro přípravu

U diplomové práce je vhodné, pokud máte na její přípravu celý rok. Proto je ideální, když se na nadpisech témat dohodnete s vedoucím práce třeba i rok předem. Aktivním studentům školy obvykle umožní navrhnout i vlastní téma, pokud si najdete školitele. Tím získáte čas a hlavně jste v&nbsptému jako doma, takže se vám bude dobře psát.

Vymyslete si tři hlavní části

První bude kompletace materiálů. Zde můžete strávit například měsíc vyhledáváním zdrojů, čtením, nebo si můžete pomoci i anotací knih, které jste již v&nbspminulosti na&nbsptéma četli, a tudíž je nemusíte číst znovu. Opět to pro vás znamená úsporu času. Přibližně stejný čas věnujte i samotnému psaní. Pak vám zabere zhruba měsíc úprava, zapracování připomínek a finalizace.

Budete tak schopni napsat kvalitní práci bez stresu během jednoho školního roku. A udělat ji v&nbsprozsahu diplomové práce. Pro rigorózní práci je dobré tuto část ještě prodloužit.

Techniky, které se vám určitě budou hodit

Jednou z osvědčených metod je pravidelně se věnovat každodenní přípravě na práci. I kdyby to mělo být jen na hodinu nebo dvě denně. Během této doby se plně věnujte 30 minutám práce a 10 minutám odpočinku. Tímto způsobem zůstane vaše mysl svěží a zároveň také soustředěná. Je lepší věnovat se práci každý den, protože si nemusíte po týdnu vzpomínat, co jste například napsali před několika dny. Tak zůstanete prakticky stále ve spojení se svou prací a psaní vám půjde lépe od ruky.

Je lepší požádat o pomoc než odevzdat špatnou práci

Pokud nemáte čas, který příprava nutně vyžaduje, je lepší požádat o pomoc. Můžete si nechat připravit příručku. Nebo si nechte připravit přehled či rešerši zahraniční literatury. Pokud nemáte čas na zapracování připomínek k práci nebo pokud nestíháte formální úpravu či korekturu, můžete k tomu využít například služeb mytonapiseme.sk. Zbavíte se tak časového tlaku a můžete odevzdat skvělou práci. 

Created by High 5 studio