
Správné psaní citací je pro studenty noční můrou. Při psaní bakalářské práce čerpáte informace z odborných knih, časopisů, novin, článků nebo internetových zdrojů. Každý zdroj podléhá určitým pravidlům, jak je správně citovat. Korektura celého textu vám určitě zabere spoustu času, proto ji nepodceňujte, abyste kvůli své nepozornosti neskončili s prací navíc.
Citace a parafráze: jaký je mezi nimi rozdíl?
Jsme toho názoru, že vysokoškolští studenti by měli mít rozdíl mezi citací a parafrází v malíčku. V praxi to může být jinak a víme, že někteří v tom stále nemají jasno nebo ještě neměli moc příležitostí se tím do hloubky zabývat. bakalářská, disertační nebo rigorózní práce je už vyšší úroveň, takže pokud si někdo tyto dva pojmy plete, může se spálit na uhel.
Citace v textuKdyž literujeme určitou myšlenku nebo tvrzení z literatury, hovoříme o citování. V tomto případě nenahrazujeme žádná slova ani slovní spojení a text dáváme do uvozovek. Aby byl dobře viditelný, doporučujeme jej psát kurzívou. Citát by měl být stručný, jasný a neměl by být delší než 10 řádků. Pokud citace v práci (to platí pro všechny diplomové/semestrální práce) nejsou řádně označeny, může se jednat o plagiát a je jedno, zda vědomý či nevědomý.
Jak psát citáty?
Každá vysoká škola by měla mít na svých webových stránkách příručkuo tom, jak psát diplomovou práci, která podrobně vysvětluje, jak citovat z několika typů zdrojů. Pro příklad však uvedeme citaci z odborné knihy. Existují dva základní způsoby – způsob citování v textu a použití odkazů pod čarou.
První možnost může vypadat takto:„Skutečně tištěné noviny byly poprvé vydány až v roce 1609 ve Štrasburku. (Mistrík, 1975, s. 12)
Druhá možnost vypadá takto:„Skutečně tištěné noviny byly poprvé vydány až v roce 1609 ve Štrasburku.“ (Mistrík, str. 12) 1
[1] MISTRIK, J.: Žánry věcné literatury. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1975. s. 12.
Na konci každé práce je uveden seznam bibliografických údajů. Musí odpovídat mezinárodně zavedené struktuře, která nesmí chybět:
- jméno autora
- rok vydání
- název publikace
- pořadí vydání
- místo vydání
- nakladatel
- rok vydání
- rozsah stran
- ISBN
Například MISTRIK, J.: Žánry věcné literatury. Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo, 1975, 12 s. Bez ISBN.
Jak parafrázovat
Parafráze je volné převyprávění autorovy myšlenky, přičemž autorova myšlenka zůstává nedotčena, nezměněna. Zřejmý rozdíl mezi citací a parafrází je ten, že parafráze se nepíše v uvozovkách a píše se kurzívou.
Není omezena počtem řádků, můžeme ji napsat na celou stránku. Postup při odkazování na konkrétní zdroj je stejný jako při citování. Za myšlenku uvedeme číslo a do poznámky pod čarou napíšeme konkrétního autora, publikaci apod.Podle Tushera byl například v zemích ovládaných feudalismem rozvoj novin a časopisů pomalejší. 2
[2] TUŠER, A.: Jak se dělají noviny. Bratislava: SOFA, 1999, s. 18.