Jak začít psát bakalářskou a magisterskou práci

Psaní bakalářské práce, stejně jako magisterské práce, nemusí být takový strašák, pokud víte, na co se zaměřit na začátku, před samotným psaním.
Prvním krokem je stanovení cíle práce, čeho chceme prací dosáhnout, jaký by měl být přínos práce. Na základě stanoveného cíle je možné začít navrhovat osnovu.
Seznamte se s pokyny školy
Každá vysoká škola, univerzita nebo vzdělávací instituce má své vlastní směrnice, ale obecně je lze rozdělit na dva základní typy:
Prvním typem jsou směrnice, které doporučují stanovit tři základní kapitoly – teoretickou, popisnou a analytickou – a v jejich rámci přidat některé podkapitoly. Zaměříme-li se například na analýzu finanční instituce, mohou být hlavní kapitoly koncipovány takto:1 Současný stav (teoretické vymezení, banky, bankovní trh…)
2 Charakteristika konkrétní organizace
3 Vlastní práce (např. výsledky našeho průzkumu a doporučení pro praxi)
Druhý typ pokynů, který vám usnadní psaní vlastní práce se řídí pravidly IMRAD, což znamená:
- Úvod – definuje, co chceme zjistit a jaká jsou teoretická východiska řešeného problému.
- Metody – definuje metodiku práce, metody zkoumání a cíle, navrhuje výzkum, (výzkumné) otázky, hypotézy.
- Výsledky – obsahuje výsledky výzkumu, které potvrdí nebo vyvrátí stanovené.
- Diskuse – nejdůležitější část práce, porovnává námi získané výsledky s dosavadními výzkumy, pokud již byly na dané téma provedeny, hodnotí výzkum a navrhuje doporučení pro praxi.
Pokud se budete řídit výše uvedeným schématem, psaní práce se výrazně zjednoduší a budete postupovat podle osnovy krok za krokem k cíli.
Zpracování IMRAD je častější, proto je důležité navrhnout základní členění kapitoly takto:1 Teoretická východiska – současný stav2 Cíl a metodika práce – lze rozdělit i do dvou samostatných kapitol
3 Vlastní práce – naše zjištění
4 Diskuse a doporučení pro praxi
Při takovéto struktuře je práce přehledná, není rozdělena do mnoha kapitol, jak se někdy setkáváme s tím, že práce mají 6, 7 nebo i více kapitol, a umožňuje čtenáři vnímat zpracovávaný text uceleně.
Vyhledávání zdrojů a nápovědy
Po ujasnění cíle práce a navržení osnovy lze začít hledat zdroje – knižní, elektronické – které nám pomohou při zpracování. Snažte se zaměřit na materiály, které podporují vaši tezi a cíle práce. Tím se rozsah literatury značně zúží. Teprve poté přistupte k samotnému psaní.
Tímto krokem však nemusíte procházet zcela sami. Pokud nechcete trávit hodiny u počítače, obraťte se na nás a problém vyřešíme.