
Psaní diplomové práce není nikdy procházka růžovou zahradou. Vyžaduje tolik času, trpělivosti, hledání správných zdrojů, oprav a sebezapření, že studenti mají pocit, že by to nikdy nemělo skončit. Někteří ji často nechávají na poslední chvíli, což se vůbec nedoporučuje, protože přepracování může vést k syndromu vyhoření.
Je to pochopitelně náročný úkol, ale nenechte se při psaní diplomové práce zastavit. V tomto článku se dozvíte o tipech, jak syndromu vyhoření předcházet. Uveďte je do praxe a vše vám půjde mnohem snáze. Pokud máte pocit, že na tento úkol nestačíte a nejste hodni titulu, okamžitě vás vyvedeme z omylu. Vina není ve vás, ale ve vašem systému a plánování.
Příznaky vyhořeníLidé si často pletou syndrom vyhoření se stresem. Ve skutečnosti se jedná o dvě různé věci. Při prožívání stresu jsou lidé zapojeni do své práce, zatímco syndrom vyhoření je obvykle charakterizován:
Dalo by se říci, že vyhořelému člověku je to takříkajíc „jedno“. Z jeho úst mohou zaznít věty typu: „Na to kašlu, stejně za to nestojím. Určitě to nedokážu předat dál, už mě to nebaví.“ Pokud se v těchto větách nacházíte a nejde o krátkodobý stav, je čas změnit přístup. Přestože existuje několik příčin vyhoření, výzkumy definují nejméně pět věcí, které můžete jako jednotlivec udělat.
- Včas si stanovte hranice a vyhněte se pracovnímu přetížení
Mnoho studentů podceňuje přípravu a vrhá se do psaní práce bez předem připraveného plánu/harmonogramu dne. Zhodnoťte, na jaké činnosti je zaměřena vaše pozornost, a zapište si je do deníku. Na základě toho si budete moci stanovit hranice a vlastní očekávání.
- Prioritizace
Když si jasně určíte své priority, bude se vám lépe pracovat. Jistě přijdou pokušení, jako jsou pozvání do kina, na kávu nebo na večírky s přáteli. Pokud si však stanovíte priority, budou pro vás tyto aktivity ztrátou času, alespoň do té doby, než na ně budete mít volný čas.
Snažit se být dokonalý se nevyplácí. Zpočátku možná pocítíte vlnu motivace a odhodlání, ale pokud na sebe budete příliš tlačit a na všem hledat chyby, může se stát, že nakonec budete otálet. Pokud si nejste něčím jisti, oslovte trenéra a požádejte ho o zpětnou vazbu. Nepřidělávejte si práci přehnaným analyzováním, on vás navede.
Každý den si kromě školy udělejte chvilku pro sebe. K práci bezpochyby patří relaxace, rozhodně ji nezanedbávejte. Záleží jen na vás, jakou činnost si vyberete – cvičení, meditaci, procházku, vaření, poslech hudby. Každý má něco, čím může vypnout svou hlučnou mysl.
- Odpočiňte si od sociálních sítí
Ne tak docela. Je samozřejmé, že záležitosti související se studiem řešíte prostřednictvím sociálních sítí. Většinou se ale stane, že člověk začne scrollovat na Instagramu, sledovat videa, kontrolovat e-maily a nakonec promarní hodinu času. Udělejte si čas i na to, ale nerozptylujte se při práci.
Doufáme, že vám tyto tipy pomohou a že se vám diplomová práce povede!“